توصیه‌های عمومی

اقدامات اساسی برای مراقبت در برابر ویروس جدید کرونا

 
بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به ویروس COVID-19 افزایش سطح آگاهی و رعایت بهداشت شخصی است. تا به حال، کشور چین بیشترین شمار مبتلایان به ویروس کرونا را داشته و در حال گسترش به کشورهای دیگر است. اکثر مردمی که به این ویروس مبتلا شده‌اند، علائم خفیفی از خود نشان داده‌ و بهبود یافته‌اند؛ اما این ویروس در برخی از افراد شدیدتر خودش را نشان داده‌است. با رعایت نکات زیر، از سلامت خود و دیگران مراقبت کنید:

دست‌هایتان را مرتب بشویید

دست‌های خود را مداوم و کامل با آب و صابون یا محلول الکل تمیز کنید. چرا؟ اگر ویروس روی دست‌های شما باشد، شستن دست‌ها با آب و و صابون یا محلول الکل، ویروس را می‌کشد.

فاصله خود را با افراد حفظ کنید

با افرادی که سرفه و عطسه می‌کنند یا تب دارند، حداقل 1 متر فاصله داشته باشید. چرا؟ چون اگر کسی بیماری تنفسی مثل کرونا داشته باشد، عطسه و سرفه ذرات آب حاوی ویروس را در هوا پخش می‌کنند. اگر خیلی نزدیک باشید ممکن است ویروس را تنفس کنید.

به چشم‌ها، بینی و دهانتان دست نزنید

چرا؟ دستانتان سطوح بسیاری را لمس می‌کنند که ممکن است آلوده به ویروس کرونا باشد و شما با لمس چشم، بینی و دهانتان ویروس COVID-19 را به بدن خود وارد می‌کنید.

بهداشت تنفسی را رعایت کنید

هنگام سرفه و عطسه، دهان و بینی خود را با دستمال یا داخل آرنج خود بپوشانید. دستمال را بلافاصله دور بیندازید و دست‌های خود را با آب و صابون یا محلول الکل بشویید. چرا؟ پوشاندن دهان و بینی، از گسترش ویروس‌ها و میکروب‌ها جلوگیری می‌کند و در غیر این صورت، باعث آلوده شدن وسایل افراد پیرامون خود می‌شوید.

اگر تب دارید، سرفه می‌کنید و سخت نفس می‌کشید، سریعا به دکتر مراجعه کنید

اگر حالتان خوب نیست در خانه بمانید. اما اگر تب دارید، سرفه می‌کنید و سخت نفس می‌کشید، سریعا به دکتر مراجعه کنید. حتما دکتر خود را از مسافرت‌ها یا ارتباط با افرادی که علائم بیماری تنفسی دارند، با خبر کنید.

اقدامات مراقبتی برای افرادی که در 14 روز گذشته در جایی بودند که ویروس COVID-19 شیوع یافته است:  

  • دستورالعمل‌های بالا را رعایت کنید.
  • اگر حالتان خوب نیست در خانه بمانید، حتی اگر علائم خفیفی همچون سردرد و آبریزش بینی دارید.
چرا؟ عدم تماس با دیگران و مراجعه نکردن به مراکز خدماتی سلامت، باعث می‌شود که این مراکز عملکرد موثرتری را برای کمک به شما و افرادی که احتمالا مبتلا به ویروسCOVID-19 و سایر ویروس‌ها هستند، داشته باشند.
  • اما اگر تب دارید، سرفه می‌کنید و سخت نفس می‌کشید، سریعا به دکتر مراجعه کنید. زیرا ممکن است این علائم به دلیل عفونت سیستم تنفسی یا بیماری جدی دیگری باشد. حتما به دکتر خود، از مسافرت‌ها یا ارتباط با افرادی که علائم بیماری تنفسی دارند،بگویید.
چرا؟ اطلاع دادن به دکتر یا مراکز پزشکی باعث می‌شود تا شما را به مرکز سلامت درست هدایت کنند و همچنین موجب می‌شود تا از احتمال سرایت ویروس COVId-19 و سایر ویروس‌ها جلوگیری شود.
Scroll to top